Staré a památné stromy Třeboňska – turistický průvodce

Kniha pojednává o významných starých a památných stromech Třeboňska a nejbližšího zeměpisného okolí. Je určena jak turistům a návštěvníkům Třeboňska, tak všem přátelům přírody a milovníkům starých stromů. Stromy jsou představeny v 56 kapitolách, přičemž v jedné kapitole může být jeden strom, ale i skupina 100 a více stromů např. Novořecká hráz či Branská dubina.

V jednotlivých kapitolách najdeme, kde se strom nachází a jak se k němu dostaneme, jeho výšku, obvod a GPS zaměření, poetický popis stromu a okolí a zároveň historii oblasti nebo místa, kde strom roste. Ke každé kapitole je v knize mapka, která je většinou společná pro několik stromů. Kniha je bohatě obrazově vybavena celkem 115 černobílými fotografiemi a perokresbami. V barevné příloze dále nalezneme 33 nejkrásnějších fotografií stromů ze všech ročních období.

Autoři chtěli ukázat a přiblížit krásu a vznešenost starých stromů a pomoci lidem najít si k nim vlastní cestu. Jestli se jim to povedlo, nechť posoudí sami čtenáři. Kniha jistě pomůže i stromům samotným, protože čím více budeme stromy, jejich jedinečnost a význam znát, tím více je budeme chránit. Průvodce je také určitým časovým mezníkem a historickým dokumentem, protože jako všechno živé i stromy umírají a někdy odcházejí až příliš rychle…

Knihu vydalo v roce 2008 nakladatelství Bohumír Němec – Veduta v Českých Budějovicích.

Napsat komentář