Vašek Bartuška – Co vyprávěl strom

Jsem dub letní a bydlím na hrázi Opatovického rybníka u města Třeboně. Je to moc dobré místo pro život. Kořeny mám pěkně pevně mezi kameny, sluníčko na mě svítí přes půl dne, voda je blízko. Rostu tady už nějakých dvě stě let. Za tu dobu už jsem leccos viděl a zažil, ale to bych se zapovídal. Dneska jsem vám totiž chtěl vyprávět něco o tom, kdo všechno u mne bydlí.

Já totiž krom toho, že sám o sobě žiju a rostu, dávám život nepřebernému množství jiných živých tvorů. Jsem jejich kolébkou a pro některé i hrobem. Pro spoustu z nich jsem ovšem pouhá jídelna. Ožírají mé listy, hlodají mi ve dřevě a na kořenech a na podzim se cpou žaludy až k prasknutí. Ale pro jiné jsem domovem se vším všudy. Mají ve mně obývák, ložnici, jídelnu, dětský pokoj, koupelnu i záchod. Tady u mě to pořád žije. Od rána do noci a od jara do zimy tu někdo hlodá, kouše, škrábe, píská, pípá, cvrčí, houká a ječí.

Vy lidé si to asi nedovedete moc představit, takže vám to musím popsat trochu podrobněji. Mé mohutné dřevěné tělo, kořeny a větve tiše prorůstají a obrůstají vlákna různých druhů hub. Na kůře mi jako vousy rostou lišejníky a měkounké mechové koberce. A pod kůrou, tam je teprve živo – ukrývají se tam slimáci, draví osminozí pavouci, sekáči na tenoučkých nožkách, hejna škvorů s kleštičkami na zadečku, nejrůznější brouci a jejich larvy. A všechno se to honí, loví a požírá navzájem – radost pohledět. Přímo ve dřevě kmene a větví se živí další broučí larvy. Jsou tlusté, měkké, bílé a nikdo by nevěřil, že z nich jednou budou lesklí tesaříci s dlouhatánskými tykadly.V dutinách ve větvích i přímo ve kmeni hnízdí spousty ptáků. Špačkové v černých fráčcích, lejsci s bílými nákrčníky, neposedné sýkorky, brhlíci, kachny hoholi, uhoukané sovy, pestří strakapoudi a bubeníci žluňáci. Krom téhle opeřené havěti tu žije ještě spousta zvířátek chlupatých – mrštné kuny se žlutou náprsenkou, hlodavé veverky, pištiví netopýři a plši sedmispáči, kteří klidně prochrní sedum měsíců v roce.

Hmm, tak vidíte co jich bylo. A to jsem vám popsal jen některé z nich. Kdybych měl vyprávět o všech, vydalo by to na pěkně tlustou knihu.

A až vám bude příště někdo říkat, že „ty staré stromy jsou dobré už leda do kamen“ tak mu řekněte, že to není pravda a braňte nás co můžete. A někdy mě třebas přijďte navštívit…

to na svým compu sepsal Vašek Bartuška

Napsat komentář